• HISTORIA SZKOŁY

W latach 1946- 1947 na terenie dzisiejszego obwodu szkoły, do którego należą: Wicina, Guzów, Zabłocie, Roztoki, Bieszków i Świbna, funkcjonują trzy placówki oświatowe:

- Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego w Wicinie

- Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego w Zabłociu.

- Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego w Świbnie.

Wszystkie szkoły należą do Wrocławskiego Okręgu Szkolnego.

Powojenną działalność szkoła rozpoczęła 11 listopada 1945 r. Pierwszym kierownikiem szkoły był Stefan Jamko. W pierwszych latach uczniowie uczyli się tylko w 4 klasach, a nauka odbywała się na dwie zmiany. Szkoła nosiła wówczas nazwę Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego w Wicinie i należała do Wrocławskiego Okręgu Szkolnego. W roku szkolnym 1945/1950 powstaje siedmioklasowa szkoła podstawowa  i kierownikiem szkoły zostaje pani Henryka Winiarska. Od tego czasu na dokumentach widnieje nazwa Publiczna Szkoła Powszechna im Aleksandra Fredry w Wicinie.  Podczas obchodów 60- lecia szkoły pani H. Winiarska wspomina początki swojej pracy - „ Szkoła był stara niemiecka. Pracowałyśmy we dwie z panią Marią Gudowicz.  W 1952 roku w budynku naprzeciwko wyremontowano 2 klasy. Warunki pracy były trudne, brakowało pomocy dydaktycznych, podręczników. Szkoła dysponowała 4 salami lekcyjnymi, pokojem nauczycielskim oraz mieszkaniem dla nauczyciela. Uczyło się wówczas 70 uczniów w klasach łączonych”. W roku 1954 r szkołę opuszczają pierwsi absolwenci, ogółem 18 osób. Rok szkolny 1965/1966, to rok przełomowy w historii szkoły. Powstaje ośmioklasowa szkoła podstawowa, a w placówce przeprowadza się poważne inwestycje. Budynek przechodzi kapitalny remont, dobudowano również nowe klasy i salę gimnastyczną. W latach 1967-1973, po likwidacji szkoły podstawowej w Zabłociu, szkołę w Wicinie, każdego roku, opuszczają liczne grupy absolwentów, średnio 30 osób. Jednak mimo tak licznej grupy uczniów uczęszczających do szkoły w Wicinie, od 1 września 1979 r następuje reorganizacja szkół w gminie Jasień i nasza placówka staje się punktem filialnym Zbiorczej Szkoły Podstawowej w Jasieniu. W Wcinie pozostają tylko  uczniowie klas I- III. Kierownikiem szkoły, a później filii zostaje pan Stanisław Paskal. Funkcję kierowniczą pełni przez 24 lata. Od roku 1981 tworzy się nowa 8 klasowa Szkoła Podstawowa w Wicinie, powstają także dwa oddziały przedszkolne. Dyrektorem szkoły zostaje pani Jadwiga Smolnicka, która swoją funkcje pełni od 1984 do 1989 roku. W tym czasie powstają 3 nowe klasopracownie. W roku 1986 uczęszcza do szkoły 198 uczniów. Po 14 latach przerwy szkolne mury opuszczają kolejni absolwenci. 1 września 1989 roku dyrektor szkoły Jadwiga Smolnicka obejmuje stanowisko Inspektora Oświaty w Jasieniu, a dyrektorem szkoły zostaje pani Stanisława Rafalska. W 1991 roku funkcję dyrektora obejmuje Maria Kroczak i pełni ja do 2005 r.

W roku 1996 likwidacji ulega oddział przedszkolny dla dzieci młodszych. W roku 1999 w wyniku zmian w organizacji pracy szkół powstaje sześcioklasowa szkoła podstawowa. Stan uczniów w latach 1945- 2005 kształtuje się w granicach 910 osób. W roku 1955 najmniej, a w 1993 roku najwięcej ( 204 uczniów). Według zachowanych dokumentów liczba zapisanych uczniów do Szkoły Podstawowej w Wicinie wynosi 1257 osób (2005 r). Szkołę ukończyło 725 absolwentów. Ogółem w szkole pracowało 77 nauczycieli i 15 pracowników obsługi.

W roku 2005 szkoła obchodzi 60- lecie. Podczas uroczystych obchodów następuje wręczenie sztandaru szkoły. Nadleśniczy Daniel Bełzecki ofiarowuje szkole, z tej okazji, pamiątkowe drzewko- buk pospolity, jako pomnik trwałości tej szkoły pochodzący od pomnika przyrody nr 710/18/2005 (certyfikat).

Najstarsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Wicinie urodzeni w latach 1935-1938

18. Dobrucki Władysław
          19. Zimny Tadeusz.

Od 2005  roku do 2006 obowiązki dyrektora szkoły pełni Alicja Lewandowska

Od 1 września 2007  do 2012 roku dyrektorem szkoły zostaje Sławomir Muzyka.

Od 1 września 2012 do 2015 roku dyrektorem szkoły zostaje Alicja Lewandowska

Od 1 września 2015 roku Szkoła Podstawowa w Wicinie staje się filią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasieniu, w budynku szkolnym pozostają klasy 1-3 i oddział przedszkolny. Dyrektorem Zespołu jest Halina Kaczmarek, natomiast Alicja Lewandowska zostaje kierownikiem Filialnej Szkoły Podstawowej w Wicinie.

Po dwóch latach funkcjonowania filii, 1 września 2017 roku Szkoła Podstawowa w Wicinie staje się znowu osobną jednostką a dyrektorem zostaje ponownie Alicja Lewandowska. W tym roku szkolnym szkoła liczy 4 klasy i oddział przedszkolny. Jednak co roku dochodzi nowa klasa i w roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Wicinie liczy 8 klas i oddział przedszkolny (97 uczniów).

Od 2017 roku budynek szkolny przechodzi wiele remontów. Zupełnie zmienia się wygląd szkoły, jak również wyposażenie klas. Przeprowadzono wiele remontów, odnowiono sale lekcyjne, świetlicę, salę gimnastyczną i korytarze. Gabinety wyposażono w tablice i monitory interaktywne, liczne pomoce dydaktyczne. Zakupiono nowe meble do klas i szafki dla każdego ucznia. W roku szkolnym 2020/2021 powstała nowocześnie  wyposażona pracownia przyrodnicza i nowy plac zabaw.

Szkoła wychodzi z bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych, opieki psychologiczno-pedagogicznej, organizacji dla uczniów. Nauczyciele wdrażają ciekawe innowacje pedagogiczne i projekty edukacyjne.